BAADH WARKII KU DHAAFAY KU QOR

DAAWO: Ciidamada Badda Ee Dalka Talyaaniga oo Badbaadiyay 233 Tahriibayaal ay Ku Jiraan Soomaali +VIDEO +WARBIXIN

03-01-2013 lama_du_sa_34Lampedusa (Bnn) Ciidamada badda ee dalka Talyaaniga ayaa badbaadiya illaa iyo 233 muhaajiriin Afrikaan oo ay qeyb ka yihiin  Soomaali,waxaana la badbaadiyey xilli doonidii ay la socdeen ay ka agdhaweyd xeebta jaziradda Lampedusa.

Waxaa la sheegay in dadkaan laga badbaadiyey xilli doonidii ay la socdeen ay sabeynaysay,waxaana la sheegay dadka doonta sarna inay isagu jireen dad ka soo jeeday wadamada Eritrea, Nigeria, Somalia, Zambia iyo Mali iyo weliba dalka Pakistan.

Muhaajiriintan wali ku soo qul qulmaysa dalka Talyaaniga ayaa ah mid wali sii socota,waxaana la sheegay in dadka soo gaadhaya Talyaaniga kana imanaya waqooyiga Afrika ay saddex jibaarmay sannadkii dhamaaday ee 2013.

Sidoo kale waxaa war ka soo baxay dalka Talyaaniga lugu sheegay inay sii kordhayaan qaxooti ka imanaya dagaalada sokeeye ee dalka Syria.

Ciidamada badda dalka Talyaaniga ayaa sheegaya in doonta ay xilligaan badbaadiyen ay tahay tii ugu horreysay ee soo gaadha xeebaha Talyaaniga sannadkan cusub ee 2014.

Wali waxaa la xasuusan yahay geerida 366 tahriibayal ah kuwaaso u dhashey dalka Eritrean,waxaana geeridooda ay timid kaddib markii doon ay saarnaayeen ay kula degtay xeebta jasiirada Lampedusa ee dalka Talyaaniga.

AKHRISO WARARKII KU DHAAFAY IYO WARARKA LA XIDHIIDHA WARKAN


Wednesday, 13 November 2013 09:03
Friday, 16 May 2014 17:58
Wednesday, 18 September 2013 04:29
Wednesday, 28 May 2014 05:31
Monday, 23 June 2014 00:54
Tuesday, 07 January 2014 14:21
Sunday, 10 November 2013 15:23
Friday, 18 October 2013 02:18
Thursday, 28 November 2013 18:27
Thursday, 09 January 2014 12:34